Zapewnij bezpieczeństwo organizacji. Zapewnij bezpieczeństwo informacji i ciągłość działania w perspektywie fizycznej, osobowej i teleinformatycznej. Zapewnij zgodność z wymaganiami prawnymi. Skorzystaj z audytu, usług wdrożenia, zarzadzania ryzykiem i testów oraz podnoszenia świadmości.
AEO
Kto może wnioskować o status AEO?
Posiadanie statusu Upoważnionego przedsiębiorcy AEO nie jest obowiązkowe. Program AEO jest dostępny dla wszystkich, w tym małych i średnich firm, pełniących rolę w łańcuchu dostaw: producent, eksporter, spedytor, podmiot prowadzący skład, agent celny, przewoźnik i importer. Jedynymi warunkami jest konieczność bycia przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów celnych oraz posiadanie siedziby na obszarze celnym UE (wyjątek tu stanowić mogą między innymi przewoźnicy morscy i lotniczy).
Co trzeba zrobić, aby otrzymać status AEO?
Przedsiębiorca ubiegający się o status AEO musi wykazać dotychczasowe przestrzeganie wymogów zgodnie z kryteriami przewidzianymi w prawodawstwie celnym Unii Europejskiej. Szczegółowe kryteria określone zostały w art. 39 UKC i obejmują one:
- przestrzeganie przepisów prawa celnego i przepisów podatkowych, w tym brak skazania za poważne przestępstwo karne związane z działalnością gospodarczą wnioskodawcy;
- wykazanie przez wnioskodawcę, iż posiada wysoki poziom kontroli swoich operacji i przepływu towarów zapewniony dzięki systemowi zarządzania ewidencją handlową oraz, w stosownych przypadkach, transportową, co umożliwia przeprowadzanie właściwych kontroli celnych;
- udokumentowaną wypłacalność;
oraz w zależności od rodzaju statusu AEO
- spełnienie praktycznych standardów w zakresie kompetencji lub kwalifikacji zawodowych bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością (AEOC);
- odpowiednie standardy bezpieczeństwa i ochrony (AEOS).
Gdzie i jakie dokumenty należy złożyć?
W celu uzyskania statusu Upoważnionego przedsiębiorcy należy złożyć wniosek. Od grudnia 2019 roku cały proces wnioskowania, wydawania i zarządzania statusem AEO przeprowadzany jest drogą elektroniczną. Na unijnym celnym portalu przedsiębiorcy STP e-AEO przedsiębiorca może złożyć wniosek oraz prowadzić elektroniczną komunikację z organem celno-skarbowym.
Do wniosku należy załączyć uzupełniony Kwestionariusz samooceny przedsiębiorcy, zgodnie z art. 26 ust. 1 RD UKC. Podczas wypełniania Kwestionariusza przedsiębiorca powinien przeprowadzić analizę ryzyka oraz ocenić stopień spełnienia warunków i kryteriów opisanych w dokumencie.

Przedsiębiorstwa w zależności od prowadzonej działalności gospodarczej podczas składania wniosku mają do wyboru trzy rodzaje świadectw:
- AEOC – Uproszczenia Celne dla przedsiębiorców chcących korzystać z uproszczeń przewidzianych w szczególnych przepisach prawa celnego.
- AEOS – Bezpieczeństwo i Ochrona dla przedsiębiorców chcących korzystać z ułatwień i kontroli celnej w zakresie bezpieczeństwa i ochrony towarów przy przywozie i wywozie do/z obszaru celnego Unii Europejskiej.
- AEOF – Uproszczenia Celne/Bezpieczeństwo i Ochrona dla przedsiębiorców chcących korzystać z uproszczeń przewidzianych przepisami celnymi oraz udogodnień w zakresie bezpieczeństwa i ochrony towarów.
W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa łańcucha dostaw i ułatwieniu uzyskiwania znacznych wzajemnych korzyści w krajach partnerskich, UE zawiera umowy dotyczące wzajemnego uznania programów AEO. Do tej pory umowy takie zostały zawarte m.in. z Szwajcarią, Japonią, Andorą, Stanami Zjednoczonymi czy Chinami. Celem wzajemnego uznawania statusu AEO jest:
- uznawanie przez administrację celną statusu AEO udzielonego zgodnie z programem AEO obowiązującym w innym kraju,
- zgoda na realizację porównywalnych korzyści/ułatwień dla uznawanych AEO na zasadzie wzajemności.
Szczegółowe informacje opisujące zasady wzajemnego uznawania statusu AEO uregulowane są w specjalnych umowach zawieranych przez UE z krajami trzecimi.
- Mniejszą liczbę kontroli dokumentów i kontroli fizycznych
- Priorytetowe traktowanie przesyłki w przypadku wytypowania do kontroli – przeprowadzenie kontroli poza kolejnością
- Wybór miejsca przeprowadzenia kontroli
- Uprzednie powiadomienie o wybraniu przesyłki do kontroli
- Szybszy i łatwiejszy dostęp do uproszczeń celnych oraz wyłączność na stosowanie niektórych uproszczeń celnych
- Uznawanie statusu AEO w całej UE oraz w krajach partnerskich, z którymi UE podpisała odpowiednią umowę
- Ułatwienia w procesie ubiegania się o status zarejestrowanego agenta, znanego nadawcy i uznanego nadawcy
Kontrahent wymaga od nas pozwolenia AEO
Coraz częściej zaczynasz otrzymywać pytania od swoich kontrahentów/ klientów/ dostawców o posiadanie pozwolenia AEO? Jest to warunek konieczny do utrzymania/ nawiązania współpracy? Masz określony deadline na uzyskanie certyfikatu? Konsultanci Blue Energy pomogą w jego uzyskaniu. Posiadanie statusu Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO stanowi przywilej znalezienia się w gronie podmiotów gospodarczych uznawanych za rzetelnych partnerów. To wolny rynek wymusza konieczność ciągłego doskonalenia zabezpieczeń związanych z łańcuchem dostaw. Niejednokrotnie realizowaliśmy projekty wdrożeniowe w trybie pilnym, ponieważ była potrzeba uzyskania certyfikatu w określonym czasie. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę, która pozwala maksymalnie zminimalizować czas przygotowania organizacji do audytu organów celnych. Z sukcesem przygotowaliśmy do certyfikacji zarówno wielkie przedsiębiorstwa, jak i firmy kilkuosobowe. Współpracowaliśmy z podmiotami gospodarczymi reprezentującymi wszystkie części łańcucha dostaw: producent, eksporter, spedytor, podmiot prowadzący skład, agent. celny, przewoźnik i importer.
W ramach współpracy z nami wymagamy ISO 28000
Przebieg procesów w każdej organizacji, w większym lub mniejszym stopniu, zależy od sprawnego zarządzania dostawami, ochrony ludzi, towaru, infrastruktury, sprzętu i pojazdów. Blue Energy realizuje wdrożenia systemów zarządzania gwarantujące klientom zapewnienie bezpieczeństwa łańcucha dostaw w oparciu o wymagania normy ISO 28000:2007. Kluczowym elementem stworzenia efektywnych rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo łańcucha dostaw, jest stworzenie mechanizmów identyfikacji zagrożeń i niwelowania skutków ich ewentualnej materializacji. Realizuje się to poprzez analizę ryzyka ukierunkowaną na zagrożenia mogące zakłócić procesy łańcucha dostaw. Norma jest skierowana do organizacji, które biorą udział w procesie łańcucha dostaw, na każdym jego etapie, niezależnie od wielkości oraz rodzaju prowadzonej działalności. Elastyczność zapisów normy ISO 28000, w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem konsultantów naszej Spółki, gwarantuje naszym potencjalnym klientom dostosowanie istniejących procesów do wymagań europejskich w zakresie uzyskania certyfikatu Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO - Authorised Economic Operators).
Kwestionariusz samooceny przedsiębiorstwa okazał się zbyt skomplikowany i niejasny
Podczas prac wdrożeniowych wymagania AEO jednym z najczęstszych problemów jest nieprawidłowe wypełnienie Kwestionariusza samooceny przedsiębiorstwa. Prawidłowe i rzetelne wypełnienie go może znacznie przyspieszyć i usprawnić postępowanie w sprawie przyznania statusu AEO. Bardzo istotnym elementem podczas procesu przygotowywania się do audytu przedstawicieli Izby Celnej jest ankieta samooceny AEO. Zawiera ona zestawienie wymagań związanych z międzynarodowymi standardami i dobrymi praktykami, na które przedsiębiorca powinien odpowiedzieć w celu uzyskania pozytywnej oceny przez audytorów. Pytania zawarte w dokumencie często sprawiają problemy i znalezienie dokumentów opisujących dany obszar jest bardzo czasochłonne. Konsultanci Blue Energy posiadają niezbędną wiedzę, która rozwiąże każdą sporną sytuację. Praktyczne podejście do wdrażania wymagań umożliwia skuteczne uzupełnienie Kwestionariusza w sposób zapewniający samoocenę. Przygotowana metodyka analizy ryzyka zapewnia uzyskanie niezbędnego wkładu merytorycznego, który będzie wykorzystany podczas udzielania odpowiedzi na pytania.
Powiązane artykuły na blogu
Krajowy System Cyberbezpieczeństwa to wymagania dla operatorów usług kluczowych oraz usług cyfrowych. Czym są te wymagania opisane w dość oszczędny sposób w Ustawie? Co mówi sama ustawa o tym jak zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość realizacji usług kluczowych?
Częstym problemem organizacji jest zapewnienie efektywnego i gwarantującego właściwą rozliczalność kanału komunikacji wewnętrznej, np. związanej z realizacją praw podmiotów danych, czy zgłaszaniem i obsługą naruszeń ochrony danych osobowych
Ile faktycznie zajmuje identyfikacja i realizacja praw podmiotu danych? Czy nasz rejestr czynności wspiera realizację praw? Czy potrafimy automatyzować procesy realizacji praw podmiotu danych?