Zapewnij bezpieczeństwo IT / IOT / SCADA. Zapoznaj się z profesjonalnymi usługami z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego – MSSP. Skorzystaj z kompleksowego podejście do budowy, monitorowania i utrzymania cyberbezpieczeństwa.
Monitorowanie BezpieczeństwaSCADA/OT/IOT
W każdym wdrożeniu systemów bezpieczeństwa, również monitorowania systemów SCADA, nie jest najważniejsze kupno licencji i zainstalowanie systemu. Poprawne podłączenie i konfiguracja to dopiero początek. Z systemu monitorowania w trybie ciągłym należy utworzyć naturalne przedłużenie naszych procesów utrzymania systemów SCADA. Sprawić by pracownicy, automatycy, podwykonawcy wykorzystywali je na co dzień i korzystali ze wszystkich dobrodziejstw tej klasy systemów.
Te dobrodziejstwa to monitorowanie sprawności systemów, danych procesowych, czy po prostu identyfikacja incydentów bezpieczeństwa. Systemy te są ogromnym wsparciem w procesach zarządzania podatnościami. Pasywne podejście do podatności często jest jedyną możliwością.
Kluczową kwestią w monitorowaniu systemów SCADA jest wybór miejsca zbierania ruchu. Nie ma na to prostej odpowiedzi, a odpowiedź „to zależy” z dodatkiem „od bardzo wielu różnych czynników” może obrazić niejednego inżyniera.
Znamy odpowiedzi na te pytania– najbliżej urządzeń wykonawczych, jak to tylko możliwe. W praktyce, po analizie schematów systemów SCADA i przepływów danych, inżynierowie Blue Energy dobiorą zarówno samo narzędzie jako optymalne do zastosowania w danej firmie, jak i odpowiednie miejscepodłączenia.
- Widoczność komunikacji w monitorowanej sieci
- Nadzór nad podwykonawcami realizującymi prace serwisowe
- Identyfikacja podatności, incydentów, ataków APT
- Nadzorowanie i monitorowanie ryzyka zasobów posiadanych w sieci
- Automatyzacja reakcji na zagrożenia
- Symulowanie wektorów ataków
- Niezależny nadzór nad bezpieczeństwem/efektywnością systemów SCADA/IoT
Monitorowanie nieznanego
PoC przeprowadzony z narzędziem monitorowania systemów SCADA zapalił nam żółtą lampkę. Skąd tak dziwny ruch w naszych teoretycznie sterylnych sieciach? Wdrożenie pilotażowe rozjarzyło lampki kontrolne na czerwono. Podjęliśmy decyzję o pełnym wdrożeniu i dopiero teraz możemy powiedzieć, iż zarządzamy siecią SCADA w sposób gwarantujący ciągłość i bezpieczeństwo.
Monitorowanie infrastruktury IT/OT
Największym wyzwaniem z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa było wdrożenie narzędzi, które skutecznie mogłyby monitorować bezpieczeństwo zarówno infrastruktury IT, jak i OT.
Który system wybrać?
Decyzja o wdrożeniu monitorowania systemów OT była prosta. Gorzej z wyborem optymalnego rozwiązania. Każdy z producentów zachwala akurat to w czym jest najlepszy. Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie firmy doradczej, która z niezależnej perspektywy przedstawiła różne rozwiązania, opracowała analizę SWOT wdrożenia i dzięki temu wybraliśmy rozwiązanie najbardziej optymalne i przydatne dla naszej firmy.
Powiązane artykuły na blogu
Krajowy System Cyberbezpieczeństwa to wymagania dla operatorów usług kluczowych oraz usług cyfrowych. Czym są te wymagania opisane w dość oszczędny sposób w Ustawie? Co mówi sama ustawa o tym jak zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość realizacji usług kluczowych?
Częstym problemem organizacji jest zapewnienie efektywnego i gwarantującego właściwą rozliczalność kanału komunikacji wewnętrznej, np. związanej z realizacją praw podmiotów danych, czy zgłaszaniem i obsługą naruszeń ochrony danych osobowych
Ile faktycznie zajmuje identyfikacja i realizacja praw podmiotu danych? Czy nasz rejestr czynności wspiera realizację praw? Czy potrafimy automatyzować procesy realizacji praw podmiotu danych?